Tömörfa vagy rétegelt svédpadló?

2014. április 4.

A kereskedésünkben ez talán az egyik legtöbbször feltett kérdés, az ?elnézést ez parkoló övezet?? után!

tömörfa svédpadlóNos, igen parkoló övezet. Azt hogy melyiket érdemesebb venni az már nem ilyen egyszerű kérdés! Alapvetően értelemszerű lenne a válasz, hogy a tömör svédpadlót hisz abban több a fa! Gondolnánk, de ez így ebben a formában nem igaz, mert a rétegelt svédpadló is teljes keresztmetszetében fából van csak épp nem egy darabból. Mivel a válasz kicsit összetettebb ezért megpróbálnám pár sorban összefoglalni, kizárólag a tapasztalatomat egy kis fizika és az egyszerű logika alapján. Azért azt a legelején leszegezném, hogy sem erdészmérnöki diplomám sem faipari technikumom nincs, viszont van közel 20 éves kereskedői tapasztalatom és még ezekben a változó időkben is együtt dolgozunk közel 60 parkettás szakemberrel, ahonnét is rengeteg információt kapunk.

Elsőre talán az érkezési sorrend kedvéért a tömörfával foglalkoznék: manapság a piacon lévő tömörfa svédpadlók túlnyomó része 15mm vagy 20/22 mm vastagságban érhető el. A 15mm-es svédpadlónál cca 4-5mm a 20/22mm-es padlón pedig közel egy centi a csiszolható vastagság!

Egy átlagos felújítás során, ami nagyjából 10-15 évenként esedékes normál használat során, nagyjából 1mm-ert csiszolnak le, ezért én személy szerint a közel egy centis koptató felületet kissé anyagpazarlásnak tartom. Továbbá a mai modern padlófűtéses világban, a legtöbb esetben a 15mm-nél nem vastagabb anyagokat javasolják fűtött aljzatra való burkolásra a hő veszteség miatt. Tény hogy a tömörfa a masszív-robosztus hatása miatt vonzóbb látványt nyújt, de itt nagyban számolni kell a padló nagyobb mozgásával úgy, mint száradás, dagadás. Ezért a tömör svédpadlókat azoknak javasolnánk, akiknek nagyobb a toleranciája a fával szemben, és tartani tudják az előírt 45-60%-os relatív páratartalmat.

Rétegelt svédpadlóA rétegelt svédpadló sem újdonság, de olyan múltja, mint a tömörfának egyértelműen nincs. Rétegelt svédpadlóVannak olyan neves Európai gyártók, akik közel ötven éve gyártanak rétegelt parkettát, de ami ennél fontosabb az a fizikai tény, hogy minden olyan anyag, ami több fonatból vagy több rétegből épül fel, jóval magasabb szakító illetve nyíró erőnek tud ellen állni, mint az egy anyagból felépülő szerkezetek.

Itt rengeteg ismert példát lehetne felsorolni a mindennapi életből a kötélen, az ágyrácson az egyéb sporteszközökig, de az egyik kedvencem egy Svéd praktikus bútorokat gyártó cég Poäng nevű fotelja, amely ékes példája a rétegelt lemez szívóságának, alaktartósságának.

A legtöbb svédpadló gyártó 14 vagy 15mm-es vastagságra gyártja a termékeit, és itt a csiszolandó rész 3,2-5mm között változik, illetve a rétegrendjük a kétrétegűtől az egészen a 9 rétegig terjed. Természetesen itt is érvényes a minél több réteg annál masszívabb és ellenállóbb tény, főleg ha az párosul 16-20 centis szélességgel és két méter feletti hosszakkal. Ezért ezek a padlók jóval nagyobb biztonsággal burkolhatóak nagyobb méretekben, mint a tömörfák!

Természetesen a végső következtetést úgyis a megrendelő vonja le, de azt minden esetben vegyük figyelembe, hogy a fa még feldolgozott állapotában is élő anyag!

 




Vissza a hír listához