Párásító és a páratartalom fontossága
PÁRÁSÍTÓ fontossága
Az optimálisan párásított levegő fontos az egészség és a jólét szempontjából. A párásítók gyorsan javítják a beltéri klímát, lehetővé téve a szabad lélegzést. Akár a hálószobában, a nappaliban vagy az irodában van kialakítva, a párásító nyugodtabbnak, energikusabbnak és jobban tudunk koncentrálni. Noha számos tipp és trükk lehet a szobai levegő túlszáradásának megakadályozására, például mosás felakasztása vagy növények behelyezése, ha a levegő valóban száraz, csak a relatív páratartalom növelésére szolgáló eszköz segíthet. Az alábbiakban tájékozódhat a száraz levegő okozta tünetekről, arról, hogy a száraz levegő miért is hat ránk, és hogyan mérik a páratartalmat. Azt is megmutatjuk, hogy melyik párásító megfelelő az Ön számára.
PROBLÉMA: SZÁRAZ LEVEGŐ
Ha a relatív páratartalom 40% alá csökken, akkor a levegő kiszárad. A száraz levegő különféle tünetekhez vezethet: fejfájás, égő szem, száraz és gyulladt nyálkahártya, száraz bőr, kellemetlen karcos érzés a torokban, rossz alvás és fokozott hajlam a megfázásra vagy az influenzára. A száraz levegő tünetei éjszaka fokozódnak, amikor alszunk. A száraz szobai levegő azonban nemcsak nekünk, embereknek jelent problémát, hanem a háziállatokat is érintheti. A bútorok, a fapadlók és a hangszerek sem tolerálják nagyon jól a száraz levegő hosszú távú kitettségét.
A SZÁRAZ LEVEGŐ OKAI
Lakásokban vagy házakban a száraz levegő elsősorban télen fordul elő, amikor a kinti hideg levegő páratartalma jóval alacsonyabb, mint tavasszal és nyáron a melegebb levegő páratartalma. Ha a hideg évszakban a központi fűtést beltéren kapcsolják be, ez még jobban kiszárad. Minél nagyobb a különbség a külső és a belső hőmérséklet között, annál alacsonyabb a beltéri relatív páratartalom. A túl száraz levegő természetes okai mellett a szellőzőrendszer valóban súlyosbíthatja a problémát passzív vagy minimális energiájú házak esetében. A hideg kültéri levegőt szobahőmérsékletre melegítik, ami tartósan túl alacsony páratartalmat eredményez. A jó beltéri klímára kell törekedni annak érdekében, hogy megelőzzék a fent említett mellékhatásokat, és megakadályozzák, hogy a száraz fűtő levegő valaha is problémává váljon.
OPTIMÁLIS PÁRATARTALOM
A 18-22 °C mellett 45% és 60% közötti relatív páratartalom egészséges és kényelmes klímát teremt az emberek és az állatok számára. Ezt a szintet orvosok és orvos szakértők javasolják, és segít abban, hogy egészségesek maradjunk és jól érezzük magunkat otthoni környezetünkben. Az optimális páratartalomnak számos előnye van
- Az orrod, a szemed és a bőröd már nem lesz száraz
- Kevesebb a kockázata az influenza fertőzésének
- Élvezni fogja a békés, mély és pihentető alvást
- Jobban tudsz koncentrálni
- Alacsonyabb por- és pollenszint - ideális az allergiások számára
- A bútorok, a fapadlók és a festmények védettek
- A zongorák, gitárok, hegedűk és egyéb hangszerek nem fognak annyira károsodni.
A PÁRATARTALOM MÉRÉSE
A helyiség relatív páratartalmát páratartalom-mérővel vagy higrométerrel mérik, amint az a szakemberek számára ismert. A higrométerek analóg és digitális változatban is kaphatók, kiegészítő funkcióval vagy anélkül. A Stadler Form ilyen típusú légnedvesség-mérő eszközöket is kínál: Stadler Form higrométereket . A mérés pontossága érdekében fontos, hogy a nedvességmérő helyesen legyen elhelyezve: A higrométert a szoba közepén, az ablakoktól és ajtóktól távol álló, emelt felületre kell felállítani. Várjon néhány percet, amíg az érzékelő beállítja a szobahőmérsékletet. A relatív páratartalom leolvasható.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ A HIGROMÉTEREKRŐL
PÁRÁSÍTÓK: AZ EGÉSZSÉGES LEVEGŐ MEGOLDÁSA
Rendszerint, ha a páratartalom szintje túl alacsony, csak a levegő páratartalmának növelésére szolgáló eszköz segíthet. Sokféle kivitel közül választhatunk, mint például párologtatók, ultrahangos párásítók (porlasztók), párologtatók és légmosók. Az általuk betöltött funkció azonban mindig ugyanaz: a beltéri klíma relatív páratartalmának növelése a levegő páratartalmának (víz) hozzáadásával. Ez bizonyos mértékig elérhető szobanövények bevezetésével vagy mosogatás a kimosott ruhák kiteregetésével - azonban a jó párásító számos funkciót kínál, mint például a higrosztátok vagy az automatikus kikapcsolás a levegő párásításának megkönnyítésére és felgyorsítására.